Apie baltymų papildus sklando daugybė mitų. Daugelis klausia, ar baltymai skirti tik vyrams, arba, ar moterims skirti baltymai skiriasi nuo vyrams skirtų papildų ir pan.. Ar lytis, apskritai, turi reikšmės sprendžiant, vartoti baltymus ar ne?
Baltymai ne moterims?
Daugelį metų baltymų papildai ir milteliai buvo perkami daugiausia tik vyrų. Vos prieš keliolika metų baltymų papildai buvo suvokiami kaip išskirtinai tik vyrų efektyvi raumenų masės auginimo pagalba. Šis stereotipas reiškė, kad daugelis moterų nepirko baltymų, bijodamos priaugti nepageidaujamos masės, nes daugelio jų tikslas – visai priešingas.
Šiandien žinome, kad baltymai efektyviai ugdo jėgą ir ištvermę bet kokioje treniruotėje ar sporte – nesvarbu, ar esate vyras, ar moteris! Baltymai yra kūno statybinė medžiaga ir, nepaisant lyties, mums reikia šių maistinių medžiagų. Tačiau rinkoje galima pastebėti, kad kai kurie baltyminiai produktai skirti tik vyrams arba tik moterims. Ar rinkdamiesi baltymus turėtume atkreipti dėmesį į lytį?
Proteinas moterims ir vyrams – jo poreikis
Mums visiems reikia skirtingų baltymų kiekių – tai susiję ne su lytimi, o su jūsų svoriu ir fiziniu aktyvumu. Baltymų poreikis suaugusiai moteriai yra 0,7 gramo vienam kilogramui kūno svorio, suaugusiam vyrui – 1 gramas. Visiems, kurie reguliariai intensyviai mankštinasi – 3 ir daugiau kartų per savaitę – rekomenduojama suvartoti dvigubai didesnį čia nurodytą kiekį.
Mitas, kad gausus baltymų vartojimas didina testosterono lygį
Tiek vyrai, tiek moterys turi tam tikrą testosterono lygį. Testosteronas yra raumenų vystymosi varomoji jėga. Moterų laisvojo testosterono kiekis yra mažesnis nei vyrų. Išrūgų ar kitų baltymų šaltinių vartojimas neturi įtakos testosterono lygiui, nebent suvartojama dideliais kiekiais. Kai kurie tyrimai netgi teigia, kad didelis baltymų kiekis gali sumažinti testosterono kiekį.
Baltymų pasirinkimas moterims
Kaip jau aptarėme, tiek moterims, tiek vyrams reikia baltymų, tačiau moterims jų reikia šiek tiek mažiau. Dėl šios priežasties dauguma baltymų miltelių yra skirti abejoms lytims. Moteriai pakanka vartoti mažesnes dozes, kad patenkintų savo organizmo baltymų poreikį. Tačiau kai kurie baltymų milteliai gali būti geresni išskirtinai moterims dėl įvairių priežasčių. Pavyzdžiui, galite rinktis nekaloringus baltymų šaltinius: išrūgų baltymų izoliatą, sojų baltymus arba žirnių baltymus.