Home > Saviugda > Kokių temperamentų yra žmonės?

Kokių temperamentų yra žmonės?

Keturių temperamentų teorija yra asmenybės tipų klasifikacija, naudojama šimtmečius, temperamento tipai testas gali kiekvieną žmogų priskirti tam tikrai kategorijai. Remiantis šia teorija, yra keturi pagrindiniai temperamentai: sangvinikas, cholerikas, melancholikas ir flegmatikas. Sangviniškas temperamentas pasižymi bendravimu ir atvirumu, polinkiu į impulsyvumą ir pomėgį naujiems potyriams. Šie asmenys dažnai suvokiami kaip pasitikintys savimi dėl didelio energijos lygio, tačiau gali kovoti su nepasitikėjimu savimi ir nesaugumu. Kita vertus, choleriškas temperamentas siejamas su ekstraversija, ryžtingumu ir aistra darbui. Šiuos asmenis skatina stiprus tikslo jausmas, jie iš prigimties gali būti greiti ir konfliktiški. Cholerikams dažnai būdinga neblėstanti energija ir ryžtas, tačiau jie gali kovoti su emocijų, tokių kaip meilė ir švelnumas, išraiška. Jie žinomi dėl savo gebėjimo greitai prisitaikyti prie naujos veiklos ir aplinkos.

Melancholiškam temperamentui būdingas polinkis į savistabą, jautrumas ir nuotaikingumas. Šie asmenys dažnai yra gilūs mąstytojai ir gali kovoti su nepasitikėjimu savimi ir nerimu. Jie linkę būti perfekcionistai ir jiems gali būti sunku atsisakyti praeities klaidų ar nesėkmių. Galiausiai flegmatiškas temperamentas siejamas su ramumu, stabilumu ir bendravimu. Šie asmenys dažnai yra lengvi ir lengvai prisitaikantys, tačiau gali kovoti su motyvacija ir pasitikėjimo savimi trūkumu. Apskritai svarbu pažymėti, kad nors asmenys gali turėti dominuojantį temperamentą, jie taip pat gali turėti kitų temperamentų bruožų. Šių skirtingų asmenybės tipų supratimas gali padėti asmenims geriau suprasti save ir kitus, todėl pagerėja bendravimas ir santykiai.

Šiuolaikinės asmenybės teorijos

Šiuolaikinės asmenybės teorijos siekia visapusiškai suprasti skirtingus žmonių temperamentus. Viena iš tokių teorijų yra penkių didžiųjų asmenybės bruožų modelis, kuriame siūloma, kad yra penkios plačios asmenybės dimensijos: atvirumas, sąžiningumas, ekstraversija, malonumas ir neurotiškumas. Šis modelis yra plačiai pripažintas ir buvo paremtas išsamiais tyrimais, įrodančiais jo naudingumą numatant įvairius rezultatus, tokius kaip darbo rezultatai, akademiniai pasiekimai ir psichinė sveikata. Kitas populiarus asmenybės vertinimo įrankis yra Myers-Briggs tipo indikatorius , kuris suskirsto asmenis į vieną iš 16 asmenybės tipų pagal keturias dichotomijas: ekstraversija prieš intraversiją, jutimas prieš intuiciją, mąstymas prieš jausmus ir vertinimas prieš suvokimą. HEXACO asmenybės inventorius yra dar vienas asmenybės vertinimo įrankis, matuojantis šešias asmenybės dimensijas: sąžiningumą-nuolankumą, emocionalumą, ekstraversiją, malonumą, sąžiningumą ir atvirumą patirčiai. Šis modelis yra pagrįstas penkių faktorių modeliu, tačiau apima papildomą sąžiningumo ir nuolankumo dimensiją, kuri, kaip įrodyta, yra ypač svarbi numatant elgesį tam tikrose situacijose, pavyzdžiui, nukrypimus darbo vietoje ir akademinį sukčiavimą. Daugiau apie tai skaitykite http://toplaisvalaikis.lt/single-category/santykiai/?directory_type=general.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.