Opos yra klastinga liga ir opos gydymas reikalauja daug pastangų ir laiko. Viena iš pagrindinių opų priežasčių yra Helicobacter pylori infekcija. H. pylori – tai virškinamajame trakte gyvenanti bakterijų rūšis, sukelianti skrandžio ir dvylikapirštės žarnos uždegimą . 1982 m., atradę H. pylori bakteriją, mokslininkai nustatė, kad šie mikrobai yra daugumos skrandžio opų priežastis . Bakterijos gali būti perduodamos per užterštą maistą ir vandenį arba per glaudų kontaktą su užsikrėtusiu asmeniu. H. pylori sukelia skrandžio gleivinės pakitimus, dėl kurių skrandžio rūgštys pažeidžia skrandžio ir dvylikapirštės žarnos gleivinę, taip ir susidaro opos. Todėl būtina išsitirti ir gydytis dėl H. pylori infekcijos, kad būtų išvengta opų atsiradimo.
Kita dažna opų priežastis – reguliarus nesteroidinių vaistų nuo uždegimo vartojimas. NVNU, tokie kaip aspirinas ir ibuprofenas, gali dirginti skrandžio gleivinę ir padidinti opų atsiradimo riziką . Svarbu šiuos vaistus vartoti tik taip, kaip nurodyta, ir aptarti jų vartojimo riziką bei naudą su sveikatos priežiūros paslaugų teikėju.
Gyvenimo būdo veiksniai, tokie kaip stresas ir rūkymas, taip pat gali prisidėti prie opų atsiradimo. Stresas gali padidinti skrandžio rūgšties gamybą, o tai gali sudirginti skrandžio gleivinę ir sukelti opas. Rūkymas taip pat gali padidinti opų atsiradimo riziką, nes sumažina kraujo tekėjimą į skrandžio gleivinę ir mažina apsauginių gleivių gamybą . Todėl streso lygio valdymas ir mesti rūkyti gali padėti išvengti opų atsiradimo.
Dietos ir opų gydymo galimybių įtaka
Dieta atlieka svarbų vaidmenį tiek užkertant kelią opoms, tiek ją gydant. Tam tikri maisto produktai, tokie kaip aštrus ir rūgštus maistas, gali sustiprinti opos simptomus, todėl jų reikėtų vengti . Kita vertus, dieta, kurioje gausu vaisių, daržovių ir nesmulkintų grūdų, gali padėti išvengti opų išsivystymo. Be to, maisto produktų, kuriuose yra probiotikų, pavyzdžiui, jogurto, vartojimas gali padėti skatinti sveiką žarnyno mikrobiomą ir sumažinti opų atsiradimo riziką . Todėl dietos keitimas gali būti paprastas ir veiksmingas būdas išvengti opų ir jas valdyti.
Vaistai dažniausiai naudojami opoms gydyti ir komplikacijų prevencijai. Protonų siurblio inhibitoriai, slopinantys skrandžio rūgšties gamybą, yra dažniausiai skiriami vaistai opoms gydyti . Antibiotikai taip pat gali būti naudojami gydyti opas, kurias sukelia H. pylori bakterijos. Būtina laikytis nustatyto gydymo režimo, kad opa visiškai išgytų ir nepasikartotų . Tačiau vis dar aktyviai tiriami nauji gydymo būdai, susiję su mažesniu komplikacijų dažniu ir sisteminiu šalutiniu poveikiu. Daugiau informacijos rasite http://justnet.lt/sveikatos-grozio-patarimai/kaip-priziureti-negyjancias-opas/.